• נועה קרסנופולסקי

טיפול מנואלי


הטיפול המנואלי כולל טכניקות כגון עיסוי, ניקוז לימפטי, מתיחה ידנית, מוביליזציה/הנעה או מניפולציה, מוביליזציה עצבית, ייצוב המפרק ותרגולי מוביליזציה עצמיים. שיטות אלה מסייעות לשיפור התפקוד והתנועתיות של הרקמות הרכות, השרירים והעצבים, פרט לניקוז הלימפטי.

ניקוז לימפטי ידני- שיטת עיסוי המעודדת את זרימת נוזל הלימפה מהאיבר (לרוב יד או רגל אשר הצטברו בהם נוזלים), לרוב עבור אנשים עם סוגי סרטן שונים או לאחר ניתוחים .

מתיחה ידנית- ניתן לבצע במס' אופנים, לדוגמה מתיחה של המפרק הרלוונטי תוך מתן לחץ על שרירים או הגידים העוברים מעל המפרק. מטרת פעולה זו היא העלאת טווח התנועה הפסיבי ע"י הרפיית השרירים. כאשר השרירים רפויים הם אינם מתנגדים למתיחה. בנוסף ניתן לבצע את הטכניקה לא כמתיחה אחת ארוכה, אלא כמס' מתיחות קצרות עם הפסקות ביניהן, על מנת להפחית כאב אך לא בהכרח להעלות את טווח התנועה.

מוביליזציה- טיפול בעזרת תנועות ידיים מיומנות וללא מכשור על מנת לשפר גמישות, טווח תנועה, הרגעה והרפיית השריר, הנעה או ביצוע מניפולציה של הרקמות הרכות או המפרקים, מיסוך הכאב, הפחתת נפיחות של הרקמות הרכות, דלקת או הגבלה. טכניקה המורכבת מרצף תנועות פסיביות למפרקים במהירויות ועוצמות משתנות. הטיפול עשוי לכלול הנעה של המפרקים בכיוון מסוים ובמהירויות שונות, מתיחת השריר, הנעה פסיבית של האיבר ע"י המטפל או הזזה אקטיבית של האיבר ע"י המטופל עם תמיכה של המטפל ומתן התנגדות של המטפל לתנועה שמבצע המטופל על מנת לשפר את תפקודו של השריר.

מניפולציה- הנעה/דחיפה מהירה של המפרקים והרקמות הרכות במהירות גבוהה ובעוצמה נמוכה המבוצעת בסוף טווח תנועה פתולוגי, בניגוד למוביליזציה שאינה מתבצעת כדחיפה מהירה, אלא כתנועה אחת ארוכה ומתמשכת או תנועה לסירוגין עם הרפיה בין התנועות, בעוצמה נמוכה בתוך טווח התנועה או בסופו. מטרת הטכניקה היא שיפור התנועתיות, התפקוד והפחתת הכאב ע"י שיפור גמישות הרקמה וטווחי המפרק.

מוביליזציה עצבית/נוירודינמיקה- פגיעה בתנועתיות העצבית עשויה לפגוע בתפקוד מערכת שלד- עצב. טכניקה זו משמשת לאבחון בעיה בתנועה העצבית, אך גם לטיפול על מנת לשפר את התנועתיות של העצב ביחס למבנים המקיפים אותו ע"י יצירת מתח או מתיחה בעצבים המושפעים, או ע"י הנעה של הרקמות המקיפות.

ייצוב המפרק- לעיתים בעת ביצוע תנועה מופיע כאב או הגבלה. קיבוע ידני של המפרק בעזרת ידי המטפל עשוי לסייע בביצוע התנועה. על מנת לייצב את המפרק לאורך זמן ניתן לעשות זאת ע"י שימוש בטייפינג.

תרגולי מוביליזציה עצמיים- מתן תרגילים המותאמים למטופל, לעיתים בעזרת גומיה, מגבת או חפץ אחר לביצוע בבית.


10 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול